Kodavere Pärimuskeskus korraldab Pala ümbruses ja laiemalt ajaloolise Kodavere kihelkonna alal pärimusmatku, mis tutvustavad piirkonna vaatamisväärsusi ja siin tegutsenud inimeste rikkaliku pärandit.
Pärimusmatk „Vallakeskus Pala“
Jalgsimatk viib huvilised Pala tähenduslikesse paikadese, kõneldes selle asula kui omaaegse õitsva vallakeskuse lugu. Matk kestab umbes 60 minutit, selle algus- ja lõpp-punkt on Pala endise bussiootepaviljoni ees (Pala Sõõru-Halliku teeristil, Kodavere Pärimuskeskuse vastas üle tee).
Matkamarsruudil kõneldakse järgmistest Palal asuvatest paikadest või hoonetest ning seal tegutsenud tähelepanuväärsetest isikutest ja/või organisatsioonidest:
- Vallamaja — ehitatud 1873, suurem ümberehitus 1914; siin elasid ja töötasid 1907-1941 pikaaegne vallasekretär Eduard Brükkel (Sildver) ja tema abikaasa Elsbeth Brükkel (Sildver).
- Magasiait — ehitatud 1888; Pala piimaühistu (juhataja Leo Ränkel) poolt ümberehitatud meiereiks 1926-1927.
- Seltsimaja [nüüdseks hävinud] — valmis 1909. aastal Georg Hellati projekti alusel; hoones tegutsesid mitmed seltsid nagu nt Pala laulu-mängu selts, Kodavere põllumeeste selts, Pala laenu-hoiuühisus ja tarvitajateühisus jpt.; hoones olid ruumid Pala ühispangal ja ühiskauplusel.
- Holsti maja, kus asus varem väike vürtspood.
- Apteegihoone — ehitas 1925 Juhan Teder.
- Tuletõrjeseltsi pritsikuur [nüüdseks hävinud].
- Mäeotsa kool — ehitatud 1878 kui kaupluse- ja kõrtsihoone; 1882-1922 tegutses hoones Emilie Markoffi tütarlaste erakool, pärast seda kuni 1928. aastani Pala 2-klassiline algkool.
- Kool — ehitatud 1928, tegutseb järjepidevalt tänaseni ja on väga erilise õhustikuga maakool.
- Kultuurimaja — valmis 1968 tüüpprojekti alusel; hoone teises tiivas asuvad raamatukogu, noortekeskus, juuksuri- ja õmblusttöökojad.
- Paisjärv — rajatud 2011-2013; selle kaldal on piimavankrit vedava pulli kuju,mis on ainuke teadaolev monument, mille loomiseks on andnud inspiratsioon Kodavere pajatus.
Pärimusmatk "Kalevipoeg Kodaveres"
Bussiretk mööda ajaloolise Kodavere kihelkonna paiku, mis on seotud Kalevipoja muistenditega.
Sellised kohad on näiteks:
- Alatskivi Kalevipoja säng ja Kalevipoja tool
- Mustjärv ja Kuningvere järv, mis tekkisid Kalevipoja kaevamise tagajärjel
- Tõruvere Laanekivi
- Kalevipoja lingukivi Alasoo väljal
- Nina kivikülv kui Kalevipoja sild
- Kalevipoja sõrmejälgedega kivi Tedrekülas
- Kalevipoja sild Rannamõisa lähedal
- Kalevipoja kivi Omedu lähedal
- Halliku Rajamägi kui Kalevipoja tapetud huntidest tekkinud mägi jne.