1936. aasta 17. detsembri Postimehes kirjutati kupuliuast
nii: “Arvatakse, et teda on tarvitatud pudrukausiks, kusjuures sisemises kausis
on olnud sulavõi. Mõnelt poolt on seletatud ka, et suures kausis olnud kartulid
ja sisemises pisikeses kartulikaste.” Samuti on kupuliuda kasutatud
pulmarituaalis andide kogumise nõuna.
Kontakt: Elina Kalme, tel. 511 3332, e-post kodavrerepk@gmail.com.
Kokkuvõte konkursist „Kodavere kupuliud“
2022. aasta märtsis väljakuulutatud konkursile Kodavere kupuliud laekus kokku kaksteist tööd. Kaks neist on pärit juba varasemast ajast, kümme on valmis tehtud just meie konkursil osalemiseks.
Kalevipoja muuseumist toodud kupuliud on auväärne aja jälgedega ja sobib ühte ritta Eesti Rahva Muuseumis hoitavate kupuliudadega. Teine varasem kupuliud on pärit Raatvere külas asuvast Veskimetsa talumuuseumist.
Uute liudade meistrite hulgas on nii noori kui ka vanemaid, on meie kandi inimesi ja ka kaugemalt. On sümboolne, et esimesena sai liua valmis puutöökoja omanik Andrus Särki Assikverest, vanade puutöö traditsioonide poolest tuntud paigast.
Teine kohalik meister Raul Suits Kesklahelt, kelle kaunite treivormide näitus meil eelmisel hooajal vaatamiseks oli, valmistas oma puupärlite kõrvale kaks õhulist kupuliuda. Tema teisi töid saab praegu vaadata Eesti Rahva Muuseumis väljapandud näitusel.
Entusiastlik Vara põhikooli töö- ja tehnoloogiaõpetaja Sander Sarapuu valmistas ise näidisena ühe kupuliua ja tema kaks tublit treimishuvilist õpilast Reimo Vooljärv ja Erold Kaldamäe said üsna kooliaasta lõpuks valmis oma esimesed liuad. Loodame, et nende puutööhuvi sai konkursiga hoogu juurde.
Meelis Käärma Läänistest võttis konkursil osalemist väga tõsiselt ja tegi valmis kogunisti kolm liuda, üks uhkem kui teine ja kolmas veel kõige suursugusem. Meelise töid on Treipuu märgi all võimalik osta Alatskivi Magasiaidast.
Kaugeima kandi meister Märt Viljaste Tallinnast valmistas kõige erilisema kupuliua, See on tehtud vibutreipingil, mille ta ise on ehitanud ja selle abil hulga kausse traditsioonilisi töövõtteid kasutades valmis treinud. (Märt ise nimetab oma abilist teivastreipingiks).
Kõik kaksteist liuda koos väikese ülevaatega
kupuliua ajaloost olid 2022. aasta suvel vaatamiseks välja pandud Kodavere Pärimuskeskuses. Kõik
näituse külastajad said valida välja endale kõige rohkem muljetavaldava
kupuliua. Kodavere kupuliud rahva
lemmiku tiitli pälvis
Assikverest pärit Andrus Särki tammest tehtud kupuliud.
Veel said palju hääli Meelis Käärma kolmest erinevast puidust ja 259-st tükist koosnev meistritöö ja Andri Plato käsitööriistadega valmistatud kupuliud.
Konkursi korraldas ja näituse koostas Kodavere Pärimuskeskuse juhatuse liige Elina Kalme. Konkursi auhinnafondi ja näituse koostamist rahastasime Peipsiääre valla tegevustoetusest. Näituse stendid trükkis OÜ Seri Disain. Suur aitäh kõigile konkursil osalenutele ja abilistele!
KONKURSS "LAPITÖÖD JA PAIKAMINE" (2023)
Kodavere Pärimuskeskus kuulutab välja konkursi „Lapitööd ja paikamine“, millega soovime väärtustada riiete taaskasutust ja käsitöö tegemist. Oodatud on eri stiilis lapitööd ning paigatud-disainitud püksid, mantlid, kudumid jne. Konkursile võib esitada nii vanu esemeid kui ka uusi konkursi jaoks valmistatud töid.
Konkursitööd palume tuua Kodavere Pärimuskeskusse hiljemalt 31. maiks. Tööd pannakse välja näitusele, mille avame pärimuskeskuses 3. juunil 2023. juunist augustini saavad kõik näituse külastajad hääletada oma lemmikesemete poolt. Kokkuvõtte näitusest ja rahvalemmikud avalikustame septembri alguses. Parimate konkursitööde tegijatele on auhinnad.
Kontakt: Helgi Vaga, tel. 5198 1931, e-post helgivaga@gmail.com.
Kokkuvõte konkursist „Lapitööd ja paikamine"
Konkursile laekus kokku üle 40 töö neljateistkümnelt käsitöömeistrilt. Kogu suvehooaja said pärimuskeskuse külastajad konkursile toodud töid imetleda ning anda oma hääle kõige rohkem meeldinud töödele.
Kokku anti suve jooksul näituse külastajate poolt 246 häält. Kõige rohkem hääli (27) kogus Ave Kuslapi valmistatud heegeldustega kaunistatud tekk, mille ta valmistas 12 aasta eest tütrele. Arvult järgmise häälesaagi (21) kogus Merike Selgise tikitud lapiseelik, mis valmis just selle konkursi tarvis. Kolmandale kohale (18 häält) paigutus konkursil Helin Raudmäe tehtud aiatöö põll vanadest teksadest, mille sääred olid juba püksipaikadeks ära kasutatud. Neljandana kõige rohkem hääli (15) saanud töö oli Aigne Taska valmistatud lipsudest kleit ning 5.-6. kohta (mõlemad 12 häält) jäid jagama ukrainlasest kooliõpilase Dariya Kravchuki heegeldatud kampsun ja Eha Veskimetsa heegeldatud lappidest tekid. Veel osalesid konkursil oma käsitööga Kaja Aasjõe, Tiia Haamer, Koidu Laur, Eha Merin Nõmm, Reeni Painik, Elle Pintson, Älis Tõnisson ja Juta Vahi, keda samuti lillede ja Tsooru potitehase kaunite kaussidega tänasime.
Konkursi auhinnafondi ja näituse koostamist rahastasime Peipsiääre valla tegevustoetusest.